Potrzebujemy więcej radości z muzyki w szkole

fot. Fundacja Think!

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Nie rozbudzimy miłości do muzyki uczniów w szkole podstawowej ani rygorystycznymi wymaganiami, ani egzekwowaniem trudnych i niezrozumiałych dla większości wiadomości teoretycznych. Wydaje się, że to, czego potrzebujemy najbardziej, to kontaktu z (żywą) muzyką poprzez granie (na wszystkim), bawienie się dźwiękami, współpracowanie w zespole (różnych instrumentów), a nawet prostego (żywiołowego) komponowania i odkrywania melodii. Przydałoby się więcej zabaw muzycznych podanych w sposób, w który da każdemu radość z uczestnictwa w zajęciach.

Muzyka to jeden z tych przedmiotów, który daje nauczycielowi wiele możliwości prowadzenia lekcji w sposób atrakcyjny dla uczniów. Szkoda, że od wielu lat w gorsecie podstawy programowej/wych uczniowie są zniechęcani do muzyki i traktują ją jako przedmiot uciążliwy. Dlatego od najmłodszych lat szkolnych, do czego przekonuje np. Piotr Kaja, powinniśmy z zajęć muzycznych czynić prawdziwy performance. Możliwości mamy niezliczone, w zasadzie możemy bawić się muzyką przy użyciu dowolnych przedmiotów, a nawet naszych ciał. Bo przecież tzw. body percussion to też świetna zabawa muzyczna, jeśli tylko dobrze ją poprowadzimy.

Zobaczmy, co takiego możemy wprowadzić na zajęcia z dziećmi, aby je zachwycić muzyką. Zapraszam na wystąpienie Piotra Kai, nauczyciela, muzyka, kompozytora, autora/współautora kilkudziesięciu publikacji książkowych z zakresu edukacji muzycznej (m.in.: podręczników szkolnych, książek metodyczno-repertuarowych i śpiewników, oraz licznych opracowań muzycznych i multimedialnych) podczas INSPIR@CJI WCZESNOSZKOLNYCH 2020 w Warszawie:

i na część drugą: 

***

Organizatorami zorganizowanej w dniach 7-8 marca br. konferencji INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2020 były: 
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK!, Edunews.pl oraz Think Global sp. z o.o.

Partnerem merytorycznym była społeczność nauczycieli grupy Superbelfrzy RP i Superbelfrzy Mini.

Partnerami konferencji byli: Learnetic, Mentor, Nowa Szkoła, Fundacja Orange oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Partnerem medialnym konferencji był Głos Nauczycielski.

 

Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl (2008) i organizatorem cyklu INSPIR@CJE. Zajmuje się zawodowo polską edukacją od ponad 15. lat i jest głęboko zaangażowany w debatę na temat modernizacji i reformy szkolnictwa (zob. np. Dobre zmiany w edukacjiJak będzie zmieniać się edukacja?). Realizuje projekty edukacyjne i szkoleniowe o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Blisko współpracuje z nauczycielami i szkołami (m.in. w radzie rodziców). Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP.   

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie