Czytanie dla młodszych i starszych

fot. Fotolia.com

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Nauka każdego języka to słuchanie, mówienie, czytanie i pisanie. W szkole dzieci najczęściej stykają się z tradycyjnymi metodami nauki, nowoczesne technologie wykorzystywane są na regularnych zajęciach komputerowych. Tymczasem, jeśli będziemy mądrze z nich korzystać, mogą one być ogromnym wsparciem w nauce języka. Młodsze dziecko powinno częściej stykać się z książką papierową, podziwiać ilustracje, słuchać, jak czyta starsze rodzeństwo lub rodzice. Nie należy jednak zapominać, że nowoczesne technologie są coraz bardziej obecne w naszym życiu i rolą dorosłych jest pokazać małym użytkownikom, jak można czerpać z nich pożytek i radość, unikając jednocześnie zagrożeń. Nowoczesne aplikacje zaprojektowane dla dzieci opierają się na wiedzy psychologicznej i metodyce nauczania. Nie trzeba się ich bać, ale też należy korzystać z nich rozsądnie i z umiarem.

Małe dziecko bardzo lubi bajki. Najczęściej czytamy mu książki oraz opowiadamy historie, które sami poznaliśmy w dzieciństwie. Ważne jest, by małe dziecko miało częsty kontakt z językiem dziedziczonym, byśmy do niego mówili dużo, poprawnie i towarzyszyli mu w poznawaniu świata.

Wsparciem rodziców młodszych dzieci może być platforma poświęcona przygodom wesołej lokomotywy Tomek i Przyjaciele. Platforma oferuje obecnie tylko bajki. Dziecko młodsze będzie miało okazję osłuchać się z językiem polskim, starsze dodatkowo może usprawniać proces czytania, wodząc wzrokiem za wyrazami i jednocześnie słuchając głosu lektora. Dobrym pomysłem będzie czytanie, słuchanie, a następnie zatrzymanie audio i powtarzanie usłyszanych fraz. Filmy z serii Tomek i przyjaciele znajdziemy w serwisie YouTube. Cieszą się wielką popularnością wśród małych odbiorców i mogą być pretekstem do stworzenia wielu ciekawych sytuacji edukacyjnych.

Inną platformą pozwalającą na kontakt z piękną polszczyzną jest strona IrenaKwiatkowska.com. Platforma powstała dzięki Fundacji im. Ireny Kwiatkowskiej na Rzecz Twórczości Dla Dzieci i ma na celu promowanie twórczości tej artystki. Na platformie znajdziemy aktorskie nagrania piosenek i wierszyków dla dzieci, które zachwycą odbiorców w każdym wieku. Co ważne, można z nich korzystać zarówno w domu, jak też na zajęciach w szkole.

Kolejna strona, która oferuje ciekawy i wartościowy materiał językowy, to Bajkowy Zakątek. Zgromadzono tam teksty wielu legend związanych z różnymi regionami Polski, opisy polskich tradycji i obrzędów, spis ciekawostek, wyjaśnienie sensu przysłów, kilka filmów ilustrujących wybrane legendy. Jest to niezwykle bogaty i różnorodny materiał, który z pewnością przyda się również w szkole. Dzięki legendom dzieci poznają kulturę kraju przodków, budują swoją tożsamość, rozwijają słownictwo czynne i bierne.

Podobną wartość ma strona Gralandia z nagraniami różnorodnych bajek w większości z europejskiego kanonu baśni. Nadają się znakomicie do słuchania przed snem lub w ciągu dnia jako inspiracja do zabaw plastycznych, teatralnych i językowych.

Platforma Wiersze dla dzieci zachwyca piękną grafiką, efektami dźwiękowymi i bogactwem interaktywnych treści. Mały odbiorca znajdzie tam nagrania wierszy Jacka Paciorka wzbogacone o ciekawe animacje. Wiersze są tematycznie związane z zainteresowaniami dzieci i bliskie ich światu. Autor zamieścił również kilka krótkich przedstawień teatralnych, które mogą być inspiracją do zabaw teatralnych, doskonalących sprawności językowe i organizacyjne oraz rozwijających kreatywność. Dzieci znajdują tam także gry interaktywne.
Urządzenia mobilne będą również wsparciem w nauce języka polskiego, ponieważ istnieje wiele aplikacji przygotowanych specjalnie w tym celu. Można z nich korzystać zarówno w domu, jak i w szkole.

Znana wszystkim Bajka o Złotowłosce została opracowana w postaci prostej aplikacji na urządzenia z systemem Android i iOS, która pozwala na odsłuchanie treści bajki z równoczesnym śledzeniem tekstu na ekranie tabletu. Aplikacja jest bardzo ciekawa graficznie, zawiera jedną prostą grę doskonalącą sprawność manualną dziecka i poprzez ikonkę Biblioteka prowadzi nas do aplikacji zawierających nagrania innych bajek, np.: Chory kotek, Młynek, Słoniątko, Robcio Kogucik (można je przejrzeć w Google Play i w iTunes).
Warto również zainstalować sobie na urządzeniu mobilnym aplikację iCzytam (Android). Mamy do wyboru kilka interaktywnych bajek, za które nie musimy płacić, ale aplikacja oferuje też tytuły płatne. Dzięki temu kolekcja książeczek do słuchania i czytania jest bogata i będzie służyć dość długo. Szata graficzna zachęca do wielokrotnego korzystania z pobranych książek.

Inne ciekawe możliwości dawała aplikacja z wierszykami – Wiersze na pamięć (już nie istnieje). Jak sama nazwa wskazuje, zbiór wierszyków ma być zachętą do ćwiczenia pamięci, recytacji i można go wykorzystać do przygotowania konkursów albo zabawy w teatr. Wierszyki zostały podzielone na kategorie tematyczne, np. Pory Dnia, Niezwykłe Dzieci, Przygody zwierząt, Dobre rady i inne. Mamy też do wyboru wierszyki dopasowane do odpowiednich kategorii wiekowych. Aplikacja daje też możliwość odtwarzania nagranego tekstu z równoczesnym automatycznym podświetlaniem wyrazów.

Kolejna propozycja z nagraniami wierszy i innych utworów pisarzy polskich i obcych to Poeci dla dzieci (Android). Ładne animacje i grafika przyciągną uwagę dzieci, a aktorskie nagrania będą wzorem pięknej polszczyzny. Dzięki temu, nawet jeśli dziecko nieczęsto ma okazję mówić w języku polskim, ma szansę wzbogacić słownictwo bierne, zapoznać się z nowymi zwrotami, przenośniami. Poza tym wspólnie z rodzicami może bawić się w wymyślanie zagadek na temat wysłuchanych utworów, dzięki czemu lepiej zapamięta słownictwo i fabułę.

Ostatnia aplikacja, która wspiera proces nauki czytania dla dzieci, to Nauka czytania metodą sylabową (Android). Tu teksty nie mają nagrań audio, dlatego zaleca się korzystanie z tej aplikacji razem z dzieckiem.

Wspomniana wyżej platforma z lekturami doczekała się swojej wersji mobilnej. Powstała aplikacja iWolneLektury (Android), dzięki której mamy dostęp do lektur na urządzeniach mobilnych. Aplikację tę z pewnością docenią starsze dzieci i młodzież. A jeszcze większy wybór będziemy mieli, jeśli bezpośrednio skorzystamy ze strony WolneLektury.pl na naszym urządzeniu mobilnym. Tu bezpłatny dostęp mamy do najpiękniejszych dzieł literatury polskiej.

 

Artykuł ten jest częścią poradnika „Polish Your Polish – Poradnik dla rodziców i nauczycieli dzieci polonijnych”, który dostępny jest bezpłatnie w serwisie Edustore.eu. Licencja Creative Commons CC-BY. Publikacja powstała w ramach projektu "Polish Your Polish - badania i popularyzacja języka polskiego wśród Polonii amerykańskiej" realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! w partnerstwie z Fundacją Dobra Polska Szkoła. Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2016 r.

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Danuta
  Racja. Poczucie sensu jest konieczne. Jeśli wykreślimy zadania, które nie maja sensu, to będziemy mi...
 • Written by Administrator
  Problem w tym, że każdy ma nieco inne doświadczenia, podobnie jak inne warunki, w których uczy. Do t...
 • Written by Ppp
  Pisze Pani, że żadna z tych przyczyn nie jest potwierdzona badaniami naukowymi??? A miliardy godzin ...
 • Written by Ppp
  Bardzo dobry artykuł - właśnie owa "nic nie wnosząca dłubanina" była przyczyną żądania likwidacji za...
 • Written by Ppp
  Zamiast kształtować, wystarczy nie niszczyć. Niesprawiedliwe ocenianie, czepianie się bzdur, niereal...
 • Written by Stefan
  Józefa Szot - kobieta legenda. Dobrze, że stanęła na mojej drodze.

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie