Antytytoniowy Edutainment

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

edutainment90% dorosłych, którzy palą papierosy, wpadło w nałóg przed 18 rokiem życia. Codziennie w Stanach Zjednoczonych 339 osób umiera na raka płuc wskutek palenia. Badania w Kolorado wskazują, że około 100 tys. młodych palaczy umrze wcześniej niż ich niepalący rówieśnicy. Aby zwrócić uwagę na ten problem społeczny, powstała specjalna strona internetowa Own Your C.

 

Chodzisz do Liceum, albo gimnazjum i uważasz, że chciałbyś być starszy? Palenie doda Ci powagi? Nic bardziej błędnego. Papieros sprawi, że będziesz wyglądał na starszego, niż jesteś. Nawet młodzi palacze mają zmniejszoną pojemność płuc, przyspieszony rytm serca, podwyższone ciśnienie, częściej zaczynają chorować na raka i umierają. Dzięki papierosom można faktycznie wyglądać starzej. Równie staro jak trup. Papieros spala cię od środka.

 

Strona internetowa Own Your C, z której pochodzi powyższe, wyrażone w filmie, przesłanie o skutkach palenia, jest fragmentem szerszej kampanii, która ma na celu uświadomienie młodym ludziom, że ich wybory definiują to, kim są, kim się staną, a także jak długo będą żyć. Autorzy kampanii starają się skłonić młodych ludzi do podejmowania przemyślanych decyzji, włączając w to pozostawanie wolnym od nałogów, ze szczególnym naciskiem na uzależnienie od tytoniu. Kampania sponsorowana jest przez Stanowe Towarzystwo Edukacji i Zapobiegania Uzależnieniu od Tytoniu, będące częścią Departamentu Zdrowia i Środowiska w stanie Kolorado w Stanach Zjednoczonych.

 

edutainment

 

Forma przekazu dopasowana jest do odbiorcy: przeładowana atrakcyjnymi animacjami strona przypomina surrealistyczny lunapark. Jest ona połączeniem zestawu filmów internetowych i prezentacji multimedialnych, gier, zasobów do pobrania, i przekazów edukacyjnych z elementami charakterystycznymi dla Web 2.0 – forami internetowymi, panelem wymiany projektów graficznych i tablicą ogłoszeń. Prowadzone są również konkursy, w których wypowiedzi użytkowników nagradzane są iPodami Nano.

 

Autorzy sięgnęli po mocne formy przekazu. Filmy zamieszczone w serwisie kinowym Own Your C nie owijają w bawełnę. Co to znaczy całować się z palaczem? To tak jakby całować kogoś, kto ma usta wysmarowane G. Uważasz, że z papierosem ci do twarzy? Jasne, zobaczmy jak wygląda twoja gęba z bliska. Łe, ohyda!

 

Portal ma prawie dwanaście tysięcy zarejestrowanych użytkowników. Stronę połączono z witryną www.fixnixer.com, mającą poprowadzić za rękę młodego człowieka, który postanowił zerwać z nałogiem.

 

W epoce YouTube i nowoczesnych narzędzi komunikacyjnych prowadzenie kampanii edukacji zdrowotnej za pomocą reklam prasowych czy billboardów nie ma wiele sensu. Sprawdza się za to Edutainment, który wykorzystuje wiele popularnych kanałów komunikacji jednocześnie. Dotyczy to zwłaszcza młodych ludzi, którzy lubią nowinki techniczne. Do nich trzeba docierać z przekazem za pomocą niestandardowych narzędzi komunikacyjnych. Own Your C jest tego dowodem.

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Robert Raczyński
  Jak to najczęściej w szkolnej praktyce bywa, regułą jest, że nie ma reguły. Jakość podręczników, spo...
 • Written by Kinga
  ..."Pedagog z wykształcenia i powołania"... dokładnie tak !!!! Pani Małgosiu, wspaniały i mądry arty...
 • Written by Robert Raczyński
  Czytając lead miałem nadzieję na ciekawą refleksję nad wyciągniętym w nim wnioskiem, a otrzymałem ko...
 • Written by Yuyy
  Co za czasy. Ja też okaleczalam się i nie była to wina moich rodziców tylko rówieśników w szkole. Dz...
 • Written by Robert Raczyński
  Od bardzo dawna nie czytałem materiału promocyjnego o tak dużym ładunku społecznej użyteczności. Bra...
 • Written by Ppp
  Podane przykłady brzmią bardzo sztucznie (warto przeczytać sobie tekst na głos!), ale sama zasada sł...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie