Internetowa wieża Babel

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

nowe technologie w edukacjiStrony internetowe poświęcone językom obcym to istna kopalnia wiedzy, jeśli ktoś zechce do niej sięgnąć. Znajdziemy tu różnego rodzaju oferty pomocy w nauce, możliwość podyskutowania, propozycje korepetycji. Zdesperowany uczeń może poprosić o pomoc w odrobieniu trudnego domowego zadania, doraźne przetłumaczenie tekstu lub sprawdzenie wypracowania.

 

Zasoby języków obcych w sieci mogą być cennym i, co ważniejsze, bezpłatnym uzupełnieniem wiedzy przekazywanej w szkołach i na kursach, a dyskutanci udzielający się na forum mogą się okazać dobrymi partnerami do konwersacji i utrwalania zdobytych wiadomości.

Na językowych forach bardzo częstym zjawiskiem są prośby o korepetycje, a także przetłumaczenie czegoś na dany język. Życzliwi forumowicze zwykle pomogą, doradzą lekturę, przetłumaczą, czasem też bezlitośnie zagonią do samodzielnej nauki. Najczęstsze prośby dotyczą sprawdzenia wypracowania napisanego w języku obcym, pomocy w przetłumaczeniu ulubionej piosenki lub powszechnie używanych, a najwyraźniej nie wszystkim znanych, zwrotów i sentencji, ale są też prośby mniej typowe.

Przykładowo, na forum poświęconym językowi nowogreckiemu na portalu www.gazeta.pl internautka poprosiła o przetłumaczenie na język nowogrecki zaproszenia ślubnego, które miało być  niespodzianką dla mieszkającej w Grecji rodziny. Odpowiedzi i propozycji padło sporo, łącznie z propozycjami spotkania w tzw. realu w celu wyjaśnienia wątpliwości dotyczących rozmieszczenia akcentów.

Przeglądając zasoby sieci można odnieść wrażenie, że wręcz kwitnie tu zainteresowanie językami mniej znanymi, rzadkimi, często trudnymi. Prośby o korepetycje lub konwersacje w języku węgierskim, nowogreckim lub chorwackim bywają często motywowane tym, że osoba pragnąca nauczyć się języka spędziła w danym kraju wakacje, a zafascynowana jego urokiem, specyfiką, kulturą, mieszkańcami i zabytkami zapragnęła dowiedzieć się czegoś więcej, swobodnie porozumiewać się z mieszkańcami i, oczywiście, jeździć tam regularnie, najlepiej już nie w roli niemego turysty. Z ofertami korepetycji lub czasem bezinteresownej pomocy ogłaszają się wtedy studenci lub po prostu miłośnicy danego języka.

Przykładowo, pod adresem www.forumjezykowe.com.pl znajdziemy informacje, dyskusje i materiały do nauki rozmaitych języków – od tych najpopularniejszych, takich jak angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, poprzez włoski, hiszpański aż do arabskiego i chińskiego. Na stronie zamieszczane są regularnie materiały do nauki, quizy, łamigłówki językowe, wiersze i piosenki. Jeśli ktoś zapragnie coś przetłumaczyć albo sprawdzić wypracowanie lub ćwiczenie – forumowicze chętnie pomogą. Wygodnickich i kombinatorów spotka jednak dotkliwy zawód – nikt nie napisze za nich pracy domowej. Zostaną zachęceni do samodzielnej pracy i powrotu z już napisanym wypracowaniem lub ćwiczeniem – wtedy praca zostanie sprawdzona, a wątpliwości wyjaśnione.

Na forum nie brakuje ofert dla nauczycieli – prowadzone są dyskusje na temat skutecznych metod nauczania, internauci dzielą się konspektami lekcji, propozycjami kursów, szkoleń, konkursów, a także opiniami na temat szkół językowych.

Pod adresem www.jezyk.org.pl znajdziemy pogotowie językowe i tłumaczeniowe, pomoc w przygotowaniu się do egzaminów, ofertę dla nauczycieli, w tym również oferty pracy i możliwość zamieszczania własnych ogłoszeń. Ogłaszają się tu tłumacze, a forumowicze maja możliwość porozmawiać na interesujące ich tematy, nie tylko dotyczące zagadnień językowych, choć najlepiej, aby rozmowa ta nie odbywała się po polsku.

Bardzo przyjaźnie przedstawia się forum na stronie www.slowka.pl. Internauta znajdzie tu wszelkiego rodzaju pomoc, nie tylko w nauce najpopularniejszych języków, ale też mniej znanych, jak niderlandzki, szwedzki, duński, czeski, chiński. Znajdziemy tu przysłowia i maksymy w ich oryginalnym brzmieniu, podstawowe zwroty i zabawne łamacze języka, nie tylko angielskie, ale i niemieckie, a nawet niderlandzkie.

Na wielu forach, np. na stronie internetowej www.e-ang.pl, powstały specjalne kąciki dla maturzystów, gdzie mogą się oni nawzajem wspierać i douczać, dyskutować, wspólnie rozwiązywać testy i pisać wypracowania. Fora językowe mają też popularne portale. Na stronie www.gazeta.pl znajdziemy zarówno publiczne fora poświęcone nauce języków obcych, kursom i szkołom językowym, konkretnym językom (English Only, Język Niemiecki), jak i fora prywatne, hobbystyczne, zakładane przez pasjonatów i miłośników. Mamy zatem forum prywatne poświęcone Czechom i językowi  czeskiemu, językowi tureckiemu, nowogreckiemu, francuskiemu, rosyjskiemu, hiszpańskiemu, węgierskiemu. Jest też forum w całości poświęcone tłumaczeniom, a także specjalne Forum Rzadkich Języków.

Strony internetowe odkryli też miłośnicy łaciny. Na stronie www.lacina.strefa.pl znajduje się Forum Latinum, gdzie wprawdzie najwięcej wątków dotyczy tłumaczeń i próśb o pomoc w nauce, ale nie zabrakło też miejsca na uczone i bardziej swobodne rozmowy po łacinie, a nawet opowiadanie dowcipów. Znajdziemy tu informacje i opinie na temat podręczników i skryptów, dyskusje o kulturze starożytnej, historii i mitologii. Na takiej stronie nie mogło zabraknąć miejsca dla starożytnej greki.

Nieduże forum dla miłośników łaciny istnieje też na stronie www.latina.hg.pl oraz na stronach Gazety Wyborczej (Antyk, Łacina, Historia). Dominują tam głównie prośby o tłumaczenia i pomoc w nauce, ale zdarzają się też żarty lingwistyczne i wrażenia z lektur.

(Gazeta Szkolna, 27.11.2007)

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie