O powrocie do szkoły

fot. Fotolia.com

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W tym tygodniu wszyscy uczniowie wrócili do nauki stacjonarnej w polskich szkołach. Sam moment powrotu wywoływał sporo emocji, zarówno wśród nauczycieli, jak i przede wszystkim wśród uczniów i… rodziców. Jak będzie po powrocie? Wracamy do przyspieszonego „przerabiania materiału”, czy stawiamy na relacje i cieszenie się bezpośrednim kontaktem?

Te pierwsze dni nauki stacjonarnej w szkołach pokazały dwa różne podejścia. Niektóre szkoły postawiły na działania integracyjne i korzystając z Dnia Dziecka (i dni wolnych od zajęć w szkołach podstawowych w związku z egzaminami klas 8.) – przygotowały bardzo luźny program zajęć nastawiony na integrację społeczności szkolnej, inne z marszu wzięły się za kartkówki i sprawdziany, aby przypomnieć uczniom, że szkoła to nie jest zabawa...

W ostatni poniedziałek Fundacja EFC zorganizowała rozmowę na temat powrotu do szkoły, chcąc dowiedzieć się, „jak było w szkole”. W rozmowie na temat powrotu do szkół i (od)budowania relacji uczestniczyli: Justyna Suchecka – dziennikarka edukacyjna, Marta Florkiewicz-Borkowska – nauczycielka, zdobywczyni tytułu Nauczyciela Roku (2017), Paweł Łazar – uczeń II LO w Poznaniu i Julia Sternik – uczennica III LO w Gdańsku, a spotkanie prowadziła Aleksandra Saczuk, prezeska Fundacji EFC.

Jeszcze sporo czerwca przed nami, zanim zakończymy kolejny „eksperymentalny” rok szkolny. Relacje, czy nadrabianie? Jakie emocje i wyzwania towarzyszą nauczycielom i młodzieży. Co przeszkadza, a co pomaga? Co razem możemy zrobić, żeby w szkołach było wszystkim po prostu dobrze?

Zapraszamy do refleksji i posłuchania rozmowy:

 

Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl (2008) i organizatorem cyklu INSPIR@CJE. Zajmuje się zawodowo polską edukacją od ponad 15. lat i jest głęboko zaangażowany w debatę na temat modernizacji i reformy szkolnictwa (zob. np. Dobre zmiany w edukacjiJak będzie zmieniać się edukacja?). Realizuje projekty edukacyjne i szkoleniowe o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Blisko współpracuje z nauczycielami i szkołami. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP.

 

Jesteśmy na facebooku

fb
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Ostatnie komentarze

 • Written by Sebastian
  Jedna uwaga do tego bardzo pesymistycznego artykułu: ponoć - za Tomkiem Tokarzem - wielu nauczycieli...
 • Written by Kraina Szczęścia
  Dobry i nowy pomysł. Ciekawe i odmienione spojrzenie na edukację. Często właśnie brakuje odmienioneg...
 • Written by Robert Raczynski
  A czy w kalendarzu nie zabraknie Dnia Kreacji Szczęścia Gadaniem o Nim? Trenując mięśnie twarzy popr...
 • Written by Robert Raczyński
  "Wszystko to prawda, tylko... " jest to trzecia prawda w ujęciu tischnerowskim ;) i na takiej prawdzie...
 • Written by Ppp
  Wszystko to prawda, tylko... Kto poucza i ocenia innych, sam musi być czysty! Skoro szkoła poucza i ...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie