Nowe kompetencje: korzystanie z Otwartych Zasobów Edukacyjnych

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
badania i analizyZasoby edukacyjne w Internecie rosną lawinowo. W języku angielskim jest wszystko, czego potrzeba, aby prowadzić zajęcia w duchu edukacji XXI wieku. Kto zna ten język, może wykorzystać w szkole m.in. wykłady online, e-podręczniki, podkasty, multimedia.  Posługiwanie się tymi zasobami urasta do rangi podstawowej kompetencji nauczyciela epoki cyfrowej.
 
W Polsce coraz więcej osób i instytucji przekonuje nauczycieli do otworzenia się na zasoby cyfrowe i włączenia nowych narzędzi dydaktycznych w zajęcia przedmiotowe. Rozrastają się również zasoby edukacyjne w Internecie w języku polskim. Kilka dni temu Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno - Społecznych i Szkoleń (WCIES) placówka doskonalenia nauczycieli, zorganizowało szkolenie dla 90-ciu warszawskich metodyków na temat Otwartych Zasobów Edukacyjnych (ang. Open Educational Resources, OER). Poprowadził je Jarosław Lipszyc z Fundacji Nowoczesna Polska, która to instytucja firmuje wprowadzanie do polskiej edukacji „wolnych podręczników“ i „wolnych lektur“.

OER to materiały dostępne do dalszego wykorzystania, niekiedy nawet bez konieczności pytania kogokolwiek o zgodę. Każdy ma prawo się nimi dzielić, adaptować, poprawiać i tłumaczyć na inne języki. Aby było to legalne w świetle prawa autorskiego, przy ich publikacji stosowane są tzw. wolne licencje. W Polsce promocją i szkoleniami na temat otwartych zasobów zajmuje się Koalicja Otwartej Edukacji.

Szkolenie WCIES obejmowało wprowadzenie do otwartych zasobów edukacyjnych, podstawy prawa autorskiego i otwartego licencjonowania treści oraz wprowadzenie do problematyki domeny publicznej. Kluczowym elementem szkolenia był przegląd serwisów otwartych zasobów edukacyjnych oraz porady praktyczne z wyszukiwania i wykorzystywania dostępnych na wolnych licencjach treści edukacyjnych.

Przewodnik po otwartych zasobach edukacyjnych Wciąż jeszcze nauczyciele w Polsce zbyt mało wiedzą na temat problematyki prawa autorskiego. Uczniowie krytykowani są, że kopiują z sieci co tylko się da. Niestety wielu nauczycieli postępuje podobnie, nie zwracając uwagę na to, że z reguły zawsze jest jakiś autor i dopiero analiza licencji prawa autorskiego podpowiada, w jakim zakresie możemy wykorzystać jego utwór (i co w związku z tym musimy zrobić). Umiejętność (legalnego) korzystania z cyfrowych zasobów edukacyjnych to jedna z tych kompetencji, które i nauczycielom i uczniom będą niezbędne w nauczaniu/nauce w tym stuleciu.

Każdy z uczestników szkolenia otrzymał egzemplarz Przewodnika po otwartych zasobach edukacyjnych opracowanego przez Karolinę Grodecką (OpenAGH) na zamówienie WCIES. Prezentujemy go tu w wersji elektronicznej (PDF).

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie