Domeny funkcjonalne coraz popularniejsze – edu.pl nie tylko dla edukacji

fot. SilesianSEO

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jeśli chcemy założyć swoją stronę internetową, będziemy potrzebowali domeny – unikalnego adresu internetowego. Każda domena jest jedyna i niepowtarzalna. Powinniśmy zatem dobrze przemyśleć wybór. Może zdarzyć się sytuacja, w której konkretna nazwa domeny będzie już zajęta. Warto zatem wiedzieć, że istnieją także domeny funkcjonalne i cieszą się one coraz większą popularnością. Do wyboru mamy dużo końcówek m.in.: .edu.pl, .org.pl, .com.pl, .biz.pl czy .art.pl. Zobacz, jaka domena funkcjonalna będzie odpowiednia dla tematyki twojej strony internetowej.

Co to jest domena funkcjonalna?

Najczęściej chcemy, aby nazwa domeny była kojarzona z nazwą naszej firmy, działalności lub po prostu nami i tym, co robimy. W Polsce z reguły decydujemy się na wybór domeny narodowej .pl. Problem pojawia się, gdy nazwa, której chcemy użyć, jest już zajęta.

Warto wiedzieć, że istnieją jeszcze tzw. domeny funkcjonalne, które – co ciekawe – pojawiły się już w latach 80 XX wieku. Dobrym przykładem domeny funkcjonalnej jest domena edu.pl. Naturalne wydaje się, że najczęściej z domen .edu.pl korzystają placówki oświatowe, tj. szkoły, uczelnie oraz instytucje naukowe; prawda jest jednak taka, że znajdują one znacznie szersze zastosowanie.

Poza .edu.pl wśród domen funkcjonalnych w Polsce wyróżniamy m.in.:

.org.pl (przeznaczone dla organizacji, np. działających non-profit – skrót org pochodzi od ang. słowa organisation),

.gov.pl (przeznaczona dla działalności rządowej – skrót gov pochodzi od ang. słowa government),

mil.pl (przeznaczona dla działalności wojskowej – skrót mil pochodzi od ang. słowa military),

.info.pl (przeznaczona przede wszystkim dla serwisów informacyjnych – skrót info pochodzi od ang. słowa information),

.com.pl (przeznaczona przede wszystkim do użytku komercyjnego – skrót com pochodzi od ang. słowa commercial),

.art.pl (przeznaczona m.in. dla działalności artystycznych).

Domena funkcjonalna .edu.pl – gdzie i jak można ją wykorzystać?

Jak już powiedzieliśmy wyżej, z domeny funkcjonalnej .edu.pl korzystają przede wszystkim szkoły, uczelnie czy instytucje naukowe. Nie jest to jednak rozwiązanie przeznaczone wyłącznie dla tego typu działalności. Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się rozmaite kursy online oraz webinaria, szczególnie w dobie pandemii, gdy wiele rozwiązań przeniosło się tylko do internetu. To właśnie edukacja w sieci umożliwia nam rozwój w wielu dziedzinach – możemy kształcić się w dowolnym miejscu i czasie.

Gdy chcemy założyć stronę internetową z kursem online w języku polskim (nieważne, z jakiej dziedziny), to dobrze się do tego nada domena funkcjonalna .edu.pl. Po pierwsze wskazuje ona na język strony, a po drugie na obszar działalności. Dzięki temu możemy wśród potencjalnych odbiorców naszego kursu zwiększyć zaufanie i pokazać, że nasza działalność ma przede wszystkim wartość edukacyjną. Oczywiście domena funkcjonalna .edu.pl nie musi być powiązana wyłącznie z nauką przez internet. Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie jej do stron i serwisów promujących rozmaite kursy i seminaria offline. Przez taką stronę możemy m.in. prowadzić zapisy dla uczestników oraz wprowadzać wszystkie informacje na temat naszych kursów.

Kiedy warto stosować domeny funkcjonalne?

Domeny funkcjonalne sprawdzą się, gdy nasz pomysł na nazwę domeny jest już zajęty. Są także świetnym rozwiązaniem, gdy chcemy podkreślić tematykę naszej strony internetowej. Jeśli prowadzimy działalność artystyczną, to ciekawym połączeniem z naszą nazwą będzie np. domena funkcjonalna .art.pl.

Poza możliwością uzyskania kreatywnych połączeń warto docenić, że w Polsce mamy dostępnych wiele końcówek takich jak: .sklep.pl, .nieruchomosci.pl, .media.pl, .targi.pl czy wspomniane już .edu.pl – taki wybór otwiera przed nami nowe możliwości rejestracji domeny. Możemy już w adresie naszej strony internetowej zaakcentować, jakiego typu działalność prowadzimy.

 

(ARTYKUŁ PROMOCYJNY)

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie