Jak powrót do szkół uczynić łatwiejszym? Przemek Staroń i jego sprawdzone sposoby na lekcje

fot. Operon

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Najgorętszym tematem ostatnich dni jest przejście uczniów z edukacji zdalnej na stacjonarną. Różne uczucia dotyczące powrotu do szkół rodzą się w równej mierze w umysłach dzieci i młodzieży oraz nauczycieli. Chęć spotkania się na żywo miesza się z lękiem i ekscytacją, obawami i radością. Szkolna rzeczywistość zmieniła się, nie wracamy do szkoły sprzed pandemii. Jak zatem wrócić do szkoły na nowo? O tym, jak przygotować się i przeprowadzić lekcję, która zainteresuje uczniów i na długo pozostanie w ich pamięci oraz jak sprawić, żeby uczniowie chętnie wrócili do szkół, mówi między innymi Nauczyciel Roku Przemek Staroń, jeden z Liderów programów Mobilnej szkoły 2021.

W czasach naznaczonych zmianą najważniejszą kompetencją jest otwartość na zmianę i umiejętność ciągłego uczenia się. Najlepszy nauczyciel to taki, który jest całe życie uczniem. Uczmy się zatem, aby uczynić ten świat lepszym dla siebie, dla naszych uczniów i uczennic. – mówi Przemek Staroń.

Mijający rok szkolny pokazał, jak istotną wartością w obecnych czasach jest mobilność, czyli umiejętność poszerzania swoich kompetencji, odnajdywania się w sytuacji i sprawne zarządzanie zmianą. Mobilność to także łatwość łączenia tradycyjnych, analogowych metod nauczania z nowymi narzędziami. Opanowanie nowego warsztatu pracy w tak trudnych warunkach było prawdziwym wyzwaniem! Jak zatem wykorzystać już wypracowany kapitał i dalej go rozwijać?

Jak sprawić, żeby uczniowie chcieli wrócić do szkoły, a powrót ten był równie komfortowy dla samego nauczyciela?

Zmiany, zmiany, zmiany… – możemy mieć wrażenie, że to jedno z najczęściej powtarzanych słów w kontekście oświaty. O ile jesienne pozostawienie dzieci w domach na czas lekcji było podszyte troską o ich zdrowie fizyczne, o tyle odwracanie procesu odbywa się głównie pod znakiem równowagi emocjonalnej. Co zatem zmieniło się w ostatnim czasie w polskiej edukacji?

W czasie pandemii rola nauczycieli jest szczególnie istotna w takich aspektach, jak zapewnienie poczucia bezpieczeństwa uczniów, pomoc uczniom w radzeniu sobie z trudnościami w uczeniu się oraz motywowanie ich do podtrzymywania relacji ze środowiskiem szkolnym. Ważne będzie zapewnianie komfortu emocjonalnego, obniżanie poczucia lęku, który zbudował się w wielu uczniowskich umysłach, oraz odbudowywanie relacji społecznych. Rozwój kompetencji osobistych i społecznych będzie niezwykle ważny po powrocie do szkolnej rzeczywistości.

W powrocie uczniów do szkół nieprzeceniona będzie rola wychowawcy. Poszukują Państwo pomysłów i sposobów pozwalających lepiej dotrzeć do Waszych uczniów oraz pomóc im w radzeniu sobie z trudnymi emocjami, motywacją i poczuciem własnego sprawstwa? Przemek Staroń i Marta Młyńska w ramach programu Mobilny wychowawca przedstawiają metody oraz gotowe sposoby i narzędzia, które można zastosować w swojej codziennej pracy na zajęciach z wychowawcą i lekcjach przedmiotowych.

Przemek Staroń – Nauczyciel Roku 2018, finalista Global Teacher Prize 2020, fan wszechstronności i wielowymiarowości – jest jednym z liderów programów Mobilnej szkoły. W ramach programu Mobilny wychowawca podczas webinarów pokazuje, jak przedstawić trudne dla uczniów zagadnienia w prostej i ciekawej formie. Program Mobilny wychowawca Przemek Staroń współtworzy razem z Martą Młyńską – finalistką konkursu Nauczyciel Pomorza, organizatorką szkoleń i prowadzącą szkolenia oraz konferencje dla nauczycieli, pasjonatką edukacji. Wspierają oni nauczycieli w budowaniu kompetencji emocjonalno-społecznych istotnych z punktu widzenia nie tylko wychowawcy czy pedagoga szkolnego, lecz także każdego nauczyciela przedmiotowego.

Co o programie Mobilny wychowawca mówią sami autorzy?

Mobilny wychowawca to program dla każdego nauczyciela. To program, który powstał na podstawie naszych doświadczeń zawodowych i świadomości wyzwań, z jakimi na co dzień przychodzi się mierzyć nauczycielom. Wiemy też doskonale, że aby coś zmienić, należy zacząć od samego siebie! Czasami tylko potrzeba do tego jakiegoś bodźca, motywatora, czasami inspiracji, a innym razem – „poprowadzenia za rękę”. Tym wszystkim chcemy się z Wami podzielić – wierząc, że wtedy właśnie mnoży się – naszą wiedzą i gotowymi rozwiązaniami, które będą Was wspierać w byciu dobrymi nauczycielami dla Waszych uczniów. A przede wszystkim dobrymi ludźmi dla siebie samych.

W naszym programie pochylamy się nad następującymi tematami: „Rozwijam skrzydła, czyli o budowaniu samoświadomości i samoakceptacji”, „Inny nie znaczy gorszy – o akceptacji drugiego człowieka”, „Jak przekuć porażki w sukces, czyli nie cel, a droga” oraz „Jestem wdzięczny za wiele, a Ty? Czyli jak praktykować wdzięczność”. W pierwszej kolejności zapraszamy Was na nasze webinary o tej tematyce, gdzie pokażemy i udostępnimy filmy, mnóstwo wskazówek metodycznych i merytorycznych do wykorzystania na Waszych lekcjach. Następnie zaprosimy Was na kursy, które będą rozwinięciem omawianych zagadnień.

W poniedziałek 31 maja o godzinie 17.30 Marta Młyńska i Przemek Staroń poprowadzą webinar zatytułowany Tylko na żyznej glebie kwitną cuda! O tym, jak zadbać o siebie i wrócić do szkoły na nowo. Jeśli zatem chcą Państwo:

 • dowiedzieć się, czym jest self care i dlaczego warto o siebie zadbać;
 • poznać metody i narzędzia służące dbaniu o siebie, a także o swoich uczniów i uczennice;
 • otrzymać gotowe rozwiązania do zastosowania w swojej codziennej pracy i na lekcjach, które będą ułatwiać Waszą pracę i wspierać troskę o dobrostan;
 • otworzyć się na zmianę sposobu myślenia, nabywanie nowych kompetencji i przekazywanie tej wiedzy swoim uczniom, którzy będą w stanie poszerzać swoje horyzonty, wzmacniać potencjał i poczucie sprawstwa –

to nie może Państwa zabraknąć!

Zadbanie o siebie to nie jest luksus, to priorytet. Bo kto o nas zadba, jak my. Zatem jeśli potrzebujecie wsparcia, tzw. wirtualnego przytulenia, metod i narzędzi do radzenia sobie ze swoimi emocjami oraz gotowych rozwiązań, które ułatwią Wam codzienną pracę, to zapraszamy Was serdecznie! – dodaje Marta Młyńska.

Nieraz na pewno słyszeliście o tym, że aby zatroszczyć się o innych, w pierwszej kolejności należy zadbać o siebie. Wsłuchać się w swoje potrzeby, zastanowić się nad tym, co mi nie służy, a co daje siłę i motywację do działania… i – najprościej – to sobie dać. Tyle w teorii. A jak wygląda praktyka? Czy umiecie zadbać o swój komfort emocjonalny, który przekłada się na efektywną pracę? Zapraszam serdecznie na webinar, w którym opowiemy, o co chodzi z tym dobrostanem i jak zadbać o siebie, nie obwiniając się przy tym i nie mając wyrzutów sumienia. – mówi Przemek Staroń.

Spotkanie jest przeznaczone dla wszystkich nauczycieli, bez względu na nauczany przedmiot i poziom edukacji, którzy chcą poznać gotowe sposoby i rozwiązania, które pozwolą zadbać o siebie i tym samym o swoich uczniów.

Podczas webinaru prowadzący po raz pierwszy zaprezentują również kursy swojego autorstwa w ramach programu Mobilny wychowawca, które będą dla Państwa dostępne na nowej platformie Mobilna szkoła.

Bezpośredni link do spotkania znajduje się TUTAJ. Udział w spotkaniu zostanie potwierdzony zaświadczeniem.

Jak przeprowadzić lekcję zgodnie z pomysłami Przemka Staronia i topowych belfrów – autorów programów Mobilnej szkoły? Jak małymi krokami można osiągnąć wielki efekt, korzystając z gotowych i sprawdzonych rozwiązań?

Pomogą w tym scenariusze lekcji i gotowe prezentacje multimedialne do poprowadzenia całej lekcji, w których nauczyciele znajdą treści podręcznikowe uzupełnione o dodatkowe, atrakcyjne dla uczniów materiały multimedialne przygotowane m.in. przez autorów Mobilnej szkoły. Wszystko jest w jednym miejscu – strony z podręcznika i przypisane do nich materiały multimedialne: wstępy do lekcji, filmy, plansze, schematy i zadania. Prezentacje można wyświetlić uczniom ze smartfona lub z komputera, a więc także korzystać z nich podczas nauki zdalnej.

W ramach programów Mobilnej szkoły autorzy – topowi belfrzy znani z oryginalnego, pełnego pasji podejścia do edukacji przygotowali GOTOWE ROZWIĄZANIA NA KAŻDĄ LEKCJĘ (SPRAWDŹ), zarówno na lekcje przedmiotowe, jak i na zajęcia z wychowawcą. To nie tylko gotowe scenariusze lekcji i prezentacje, które można wyświetlać uczniom, lecz także webinary i kursy wspierające nauczycieli w przygotowaniu się do lekcji. Autorzy podczas webinarów i kursów podzielą się wiedzą, tak by każdy nauczyciel mógł przeprowadzić podobną lekcję w klasie, korzystając z gotowych materiałów od topowych belfrów. Poznajmy bliżej autorów programów:

Więcej inspiracji znajdą Państwo na facebookowej grupie Mobilne lekcje – czyli uczymy mobilnie i tradycyjnie. Natomiast gotowe prezentacje multimedialne do poprowadzenia całej lekcji i materiały przygotowane przez topowych belfrów znajdują się w Multitece Wydawnictwa Operon oraz aplikacji Operon 45.

 

GOTOWE ROZWIĄZANIA NA KAŻDĄ LEKCJĘ i nowe spojrzenie na dobrze znane tematy

Lekcja języka polskiego z analizą uczucia, które łączyło Macieja Borynę z Jagną Paczesiówną, przeprowadzona w nawiązaniu do znanego programu „Rolnik szuka żony”. Plan i rozkład hotelu dla elektronów na lekcji chemii. Emocjonująca podróż w głąb ludzkiego ciała na lekcji biologii. Brzmi intrygująco? To zaledwie namiastka pomysłów topowych belfrów i fragment ich autorskiego warsztatu pracy, którym dzielą się z nauczycielami w ramach Mobilnej szkoły. A to nie koniec!

Dla każdego nauczyciela, który uczy z podręczników Wydawnictwa Operon, przygotowano:

 • podręczniki i materiały ćwiczeniowe do liceum i technikum (KLIKNIJ TUTAJ) oraz do szkół branżowych (KLIKNIJ TUTAJ);
 • webinary w ramach platformy Mobilna szkoła;
 • dostęp do warsztatu pracy topowych belfrów w ramach platformy Mobilna szkoła;
 • kursy i certyfikowany program Mobilnego nauczyciela;
 • gotowe scenariusze i prezentacje multimedialne do poprowadzenia całej lekcji, w tym zajęć z wychowawcą;
 • aplikację Operon 45 z możliwością wyświetlania na lekcji w klasie;
 • kalendarz dla nauczyciela.

Już teraz każdy nauczyciel może zapoznać się z podręcznikami do wszystkich przedmiotów do klasy pierwszej i drugiej oraz z nowymi podręcznikami do klasy trzeciej. Podręczniki i prezentacje multimedialne są dostępne w bezpłatnej aplikacji Operon 45.

Zapraszamy do udziału w Mobilnej szkole! Informacje o premierze platformy, programach i ich autorach będą udostępniane na stronie: https://operon.pl/Mobilna-szkola-2021-zapisy.

 

(ARTYKUŁ PROMOCYJNY)

 

 

Jesteśmy na facebooku

fb
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie