Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
edukacja przez życiePo raz trzeci w Polsce obchodzimy ustanowiony przez Międzynarodowy Czerwony Krzyż Światowy Dzień Pierwszej Pomocy, wypadający w drugą sobotę września. Od wielu lat w polskich szkołach szeroko zakrojone działania edukacyjne w zakresie niesienia pierwszej pomocy prowadzą m.in. Polski Czerwony Krzyż i Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
 
Dlaczego nauczanie pierwszej pomocy w szkołach jest ważne? Jak tłumaczy Mery Richardson, koordynator Programu Heartstart UK w Brytyjskiej Fundacji Serca, jest to kluczowa umiejętność, która może znaleźć zastosowanie w wielu nieprzewidzianych sytuacjach. Z badań wynika, że 70 % przypadków zatrzymania akcji serca ma miejsce poza szpitalem, 70 % tego typu wypadków ma miejsce w domu, zazwyczaj w 50 % przypadków są jacyś świadkowie, którzy mogą pomóc, zaś resuscytacja oddechowo-krążeniowa zwiększa możliwość przeżycia poszkodowanego.

Dzieci od 10 roku życia mogą uczyć się pełnego zakresu technik udzielania pierwszej pomocy: postępowanie z osobami nieprzytomnymi, pozycja bezpieczna (boczna ustalona), sztuczne oddychanie, resuscytacja krążeniowo-oddechowa, zachłyśnięcie i silne krwawienie, zawał serca. Wielu umiejętności można nauczyć również młodsze dzieci, zwłaszcza w zakresie powiadamiania o wypadku i organizowania pomocy.

W 2006 r. Fundacja WOŚP uruchomiła oparty na wzorcach norweskich program dla nauczycieli szkół podstawowych „Ratujmy i uczmy ratować”, który od tego roku objęty jest patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Do tej pory przeszkolono prawie 9400 nauczycieli nauczania zintegrowanego z prawie 5000 szkół. Programem objętych jest już  650 000 dzieci, gdyż nauczyciele po przeszkoleniu prowadzą zajęcia dla swoich podopiecznych (docelowo ma objąć 2 miliony uczniów). Dzieci uczą się najprostszych zasad udzielania pierwszej pomocy: od prawidłowego wezwania pomocy przez telefon, po najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej.

„Edukacja najmłodszych musi być ciekawa i wciagająca, powinna, na ile to możliwe, nawiązywać do rzeczywistych sytuacji i mieć charakter interaktywny” – mówi Mery Richardson. Materiały dla dzieci i nauczycieli powinny być jak najlepszej jakości, proste i dostarczające w klarowny sposób maksimum informacji i wskazówek. Edukacja w szkole odbywa się etapami – chodzi o to, aby stopniowo wzbogacać wiedzę i umiejętności uczniów, dostosowując przekaz do wieku, zasobu słownictwa i umiejętności.

O udzielaniu pierwszej pomocy znajdziemy również wiele filmów w YouTube. Oto przykładowa lekcja pierwszej pomocy w Liceum Ogólnokształcącym w Zawadzkiem. W tym obszarze w tej edukacji społecznej można świetnie wykorzystać nowe technologie (może nawet warto mieć krótki film instruktażowy w swoim iPodzie?). Nigdy nie wiadomo, kiedy będziemy potrzebować skorzystać z tej wiedzy.Od pięciu lat Fundacja WOŚP prowadzi również szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy dla młodzieży, która ukończyła18 lat. Osoby te zasilają szeregi Pokojowego Patrolu, który pracuje przy organizowanych przez Fundację od Przystankach Woodstock.