Halo Ziemia - nowy film i nowa technologia w planetarium Centrum Nauki Kopernik

fot. Centrum Nauki Kopernik

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Tysiąclecia rozwoju rożnych form komunikacji międzyludzkiej. Trzy lata wspólnej pracy artystów filmowych i naukowców. Zbigniew Zamachowski w roli narratora. Muzyka specjalnie skomponowana przez Jana Duszyńskiego. Nowoczesny system projekcyjny, pozwalający zobaczyć 16 razy więcej pikseli niż w telewizorze full HD. Zapraszamy na „Halo Ziemia” – najnowszy film stworzony przez planetarium Centrum Nauki Kopernik.

Z jaskini w kosmos

Dążenie do kontaktu z innym człowiekiem jest jedną z najwcześniej ujawniających się i najsilniejszych ludzkich potrzeb. Próbując ją zaspokoić odkryliśmy pismo, radio, telefon, telegraf, a w końcu Internet. Pokonywaliśmy bariery językowe, problemy związane z odległością i czasem przepływu informacji. Dzięki nowoczesnym technologiom i urządzeniom ułatwiających komunikowanie się rozwijamy naszą cywilizację - zmieniamy świat oraz siebie samych.

„Halo Ziemia” zabiera nas w podróż, podczas której poznamy ważne momenty w historii komunikacji. Przelecimy nad mityczną wieżę Babel, obejrzymy malowidła w jaskini Lascaux, złożymy wizytę Johannesowi Gutenbergowi. Odwiedzimy surrealistyczną bibliotekę, będziemy świadkami pierwszej rozmowy telefonicznej, początków internetu i startu rakiety Voyager. Wspólnie wsłuchamy się w Kosmos. Może uda nam się usłyszeć kogoś, kto szuka kontaktu właśnie z nami?

 Film w kółku

Planetarium kojarzy nam się raczej z obserwacją gwiazd niż z projekcją filmową. Nowoczesne planetaria są jednak wyposażone w sferyczne ekrany, doskonale nadające się do oglądania filmów. Wyobraźmy sobie wielką piłkę, którą przecinamy na pół. Jeśli jedną z otrzymanych w ten sposób części umieścimy nad głową, stworzymy coś na kształt planetaryjnej kopuły. Gdzie na takim ekranie wyświetlany jest film? Wszędzie! Akcja rozgrywa się przed nami, nad nami, z boku i z tyłu. Obraz nas otacza, oddziałuje na zmysły i daje wrażenie uczestniczenia w fabule.

Technologię, w której tworzone są filmy na ekrany sferyczne, nazywamy fulldome. Taka produkcja jest wyzwaniem dla twórców, którzy zarówno storyboardy, jak i całe kadry muszą wpisywać w format koła. Wszystkie pokazywane w filmie obiekty są „ustawione” na jego obwodzie i zbiegają się ku środkowi. W produkcjach fulldome nie stosuje „ostrego” montażu. Ujęcia zmieniają się w wyniku przejść i przenikań. Specyficzne są także ruchy kamery - o wiele wolniejsze niż w tradycyjnych filmach. Dzięki nim uzyskuje się obraz majestatycznie płynący i porywający nas w swój nurt.

Najnowocześniejsze planetarium w Polsce

Teraz w planetarium Centrum Nauki Kopernik można zanurzyć się we Wszechświecie jak nigdy dotąd! 6 nowych projektorów pozwala zobaczyć obraz w rozdzielczości 8K – to 2,5 razy więcej pikseli niż wcześniej i 16 razy więcej niż w telewizorze full HD! Zmieniła się także strefa wejścia do planetarium. Przestrzeń stała się bardziej przestronna, lepiej oznakowana i wygodniejsza. To kolejny etap procesu doskonalenia się, który prowadzimy w Koperniku od 2015 r.

 

Twórcy "Halo Ziemia":

Narrator wersji polskiej – Zbigniew Zamachowski
Narrator wersji angielskiej – Andrzej Blumenfeld
Muzyka – Jan Duszyński
Reżyseria i montaż – Paulina Majda
Scenariusz- Paulina Majda, Maciej Mucha, Maciek Sznabel
Reżyseria dźwięku – Agata Chodyra, Dominika Kotarba
Reżyseria animacji – Maciej Rasała
Animacja, modelowanie, teksturowanie, oświetlenie, rendering, kompositing –
Maciej Rasała, Mirosław Restel, Mirosław Mielczarski, Magdalena Sobczak, Maciek Sznabel
Scenografia – Paulina Majda, Maciej Rasała
Producent wykonawczy – Maciej Mucha
Producent: Planetarium Niebo Kopernika, Centrum Nauki Kopernik, Warszawa 2017

Film trwa 32 minut i jest rekomendowany dla widzów od 7 roku życia. 

 

(Źródło: Centrum Nauki Kopernik)