Nowa aplikacja Pszczolka.online wystartowała

fot. Levebee s.r.o.

Narzędzia
Typografia

Na tegorocznym V Kongresie "Edukacja i Rozwój" w Warszawie przedstawiona została nowatorska aplikacja "Pszczółka", która służy do nauki czytania. Aplikacja przeznaczona jest dla wszystkich uczniów szkół podstawowych.

Ponieważ aplikacja sprawdza się również w pracy z dziećmi z dysleksją została zaprezentowana podczas wystąpienia pod tytułem "Nowoczesne technologie w edukacji i terapii uczniów z dysleksją" przeprowadzonego przez Violettę Piasecką - terapeuta pedagogicznego i Przewodniczącą Gdańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Dysleksji. Podczas prezentacji poruszony został temat pracy z uczniami z dysleksją oraz przedstawiona została "Pszczółka" jako aplikacja wspomagająca rozwój umiejętności czytania.

Czym jest aplikacja "Pszczółka"?

Głównym celem aplikacji edukacyjnej Pszczółka jest przede wszystkim rozwój techniki czytania, rozumienie czytanego tekstu, pisanie początkowe oraz wspieranie umiejętności fonologicznych. Program oferuje szeroką gamę ćwiczeń interaktywnych (ponad 90), obrazki, dźwięki, animacje i pochwały – to wszystko razem pozwala na wzbudzenie zainteresowania wśród dzieci i rozwijanie ich umiejętności czytania w formie zabawy.

Program Pszczółka pozwala zaoszczędzić czas potrzebny na przygotowanie lekcji, a także ograniczyć koszty materiałów potrzebnych do kopiowania tekstów. Ćwiczenia generowane są przez komputer z bazy danych obejmującej dziesiątki tysięcy słów. W porównaniu z podręcznikami papierowymi nie może zatem dojść do sytuacji, że zabraknie odpowiednich materiałów do nauczania. Nauczyciel może rozpocząć pracę z ćwiczeniem na dowolny temat kilkoma kliknięciami, bez wcześniejszej konieczności przygotowania materiałów w formie papierowej.

W aplikacji dostępna jest czcionka Szkolne Pismo, która została zaakceptowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Czcionka nie tylko zachowuje poprawne połączenia pomiędzy literami ale również odpowiedni kształt, co pozwala dzieciom naśladować prawidłowy, polski zapis szkolny. Szkolne Pismo można ustawić w każdym ćwiczeniu w "Pszczółce", w dowolnej chwili. Ułatwia to prowadzenie zajęć, ponieważ nauczyciel oszczędza czas, który poświęciłby na pisanie ręczne na tablicy. Szczególną zaletą jest użycie tej czcionki w zadaniu 201 - "Wpisanie własnego tekstu i jego prezentacja" gdzie nauczyciel może napisać tekst, który dzieci następnie przepisują do zeszytu wzorując się na poprawnym, szkolnym piśmie.

Ćwiczenia zostały zaprojektowane tak, aby dzieci były motywowane ciągłymi pochwałami i nagrodami. W aplikacji nie ma negatywnych ocen. Pozwala to dziecku na bardziej komfortowe wypróbowywanie różnych odpowiedzi i zmniejsza stres związany z podaniem błędnej odpowiedzi.

Pszczółka działa również jako indywidualny trener czytania. Potrafi diagnozować problematyczne sfery w zakresie czytania oraz proponować ćwiczenia na miarę potrzeb każdego dziecka, które następnie dostosowuje do jego postępów. Specjaliści z poradni pedagogiczno-psychologicznych mogą również sami zmienić rodzaj i trudność ćwiczeń swoich podopiecznych. Poza tym w każdej chwili można dostosować rozmiar i rodzaj czcionki (np. na Pismo Szkolne), wielkość i kolor liter, dodać zakładkę zakrywającą litery, która ułatwia czytanie początkującym czy dobrać poziom ćwiczenia.

Opinie korzystających z aplikacji

Pszczółka jest aplikacją poprzez którą uczniowie mogą poćwiczyć swoje umiejętności czytelnicze, doskonalić analizę wyrazów i zdań, rozszerzać zasób słownictwa oraz sprawdzać poprawność wykonywanych zadań. Uczniowie mogą korzystać z aplikacji również w domu, gdzie rodzice mają stały dostęp do postępów dziecka, a także nauczyciele mogą zadawać zadania domowe z wykorzystaniem aplikacji. - Sylwia O. - nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej

Aplikacja ciekawa, daje wiele możliwości pracy z uczniem indywidualnie jak i z grupą. Wspomaga wszystkie funkcje potrzebne w nauce czytania: analizę i syntezę wzrokową i słuchową, zapamiętywanie, spostrzegawczość. Dodatkowym atutem jest możliwość zdobywania punktów przez dzieci, dzięki czemu chętniej z niej korzystają. - Agnieszka Kamińska - terapeuta i nauczyciel specjalny

Aplikacja jest niezmiernie ciekawa dla uczniów, chętnie ćwiczą, domagają się większej ilości ćwiczeń, nie narzekają, że teraz będzie czytanie tylko chętnie sięgają po ćwiczenia. Cenna jest możliwość doboru ćwiczeń do dziecka i jego trudności oraz możliwość powtórzenia polecenia. - Aneta Starzyk - pedagog specjalny

Darmowa licencja

"Pszczółki" nie trzeba nigdzie instalować, działa online pod adresem pszczolka.online, gdzie można ją od razu bezpłatnie wypróbować. Dla szkół i rodziców mamy wyjątkową ofertę w postaci dwóch darmowych miesięcy próbnych. Aby z niej skorzystać, wystarczy zgłosić się mailowo pod tym adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., w treści podając hasło: edunews. W razie pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt pod numerem +48-22-211 88 33.

 

 

(ARTYKUŁ PROMOCYJNY)

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie