Spróbuj Google Classroom

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jak radzić sobie z nadmiarem makulatury? To proste. Z pomocą przychodzi nam Google Classroom – darmowa aplikacja w ramach pakietu Google Apps dla Szkół. W aplikacji nauczyciele tworzą wirtualne klasy i mają możliwość elektronicznie zadawać, zbierać i oceniać prace, a wszystko to opiera się o zintegrowane narzędzia Google – dokumenty, dysk i gmail. Wszystko przejrzyście i w jednym miejscu.fot. Fotolia.com

Trzeba pamiętać, że aby Google Classroom stało się dla was dostępne należy najpierw postarać się o dostęp do pakietu Google Apps dla Szkół (gdzie tworzymy uczniom konta oparte o ujednolicony system mailowy, np. imie.nazwisko @ strona.www.szkoly). Bez tego ani rusz. Aplikować można w tym miejscu (uwaga – czas oczekiwania na odpowiedź nawet do 6 tygodni).

Strumień

Zabawa z aplikacją zaczyna się od tworzenia klas przez nauczyciela. Po utworzeniu danej klasy zapraszamy uczniów:

  • podając im „kod zajęć” wygenerowany przez Classroom
  • wysyłając im zaproszenie poprzez aplikację.

Uczniowie po dołączeniu do klasy mają do dyspozycji narzędzie przypominające sieć społecznościową, gdzie w „Strumieniu zajęć” mogą np. udostępniać swojej klasie niezbędne pliki, kontaktować się, wymieniać informacjami.

Publikowanie ogłoszeń i zadań

Nauczyciel w „Strumieniu” ma do dyspozycji dwie opcje współpracy z klasą:

  • publikowanie ogłoszeń, co ułatwia przekazywanie ważnych informacji i funkcjonuje jako „przypominacz” o istotnych sprawach
  • może tworzyć zadania, dołączać do nich materiały, wystawiać oceny, a potem zwracać je uczniom. Kiedy nauczyciel utworzy zadanie, wszyscy uczniowie przypisani do danej klasy otrzymają e-maila z powiadomieniem, a także zobaczą informację o nowym zadaniu w „strumieniu zajęć”. Jest to z punktu widzenia nauczyciela bardzo wygodne narzędzie, gdyż za jednym kliknięciem wysyłamy pracę domową wszystkim uczniom – np. przygotowany wcześniej plik z Dysku Google. Uczniowie muszą następnie wykonać zadanie i odesłać je z powrotem, a nauczyciel sprawdzić pracę i wystawić ocenę.

Dotychczas korzystałem z wielu narzędzi działających na zasadzie sieci społecznościowych do kontaktów z uczniami, m.in. edmodo, które do tej pory uważałem za wystarczające, a wcześniej facebooka, z którego uciekłem. Teraz z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić, iż Google Classroom bije wszystkie inne narzędzia na głowę.

Pakiet dostępny jest także jako aplikacja na urządzenia mobilne z systemem Android i iOS.

Poniżej krótki filmik prezentujący aplikację (polskie napisy):

Notka o autorze: Łukasz Rumiński pracuje w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Jamielniku, woj. warmińsko-mazurskie. Niniejszy artykuł ukazał się w blogu Superbelfrów i został nieznacznie zmodyfikowany przez Marcina Polaka, licencja CC-BY-SA.

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie